Ważność aktów prawnych wydanych przez Parlament w przypadku stwierdzenia nieważności wyborów

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/actaires.2024.1.2

Słowa kluczowe:

wybory, mandat, ważność, Sąd Najwyższy

Abstrakt

Celem niniejszej pracy było ukazanie w jaki sposób dokonywana jest w Polsce kontrola legalności wyborów do Sejmu i Senatu oraz przedstawienie bytu aktów prawnych wydanych przez wadliwie obsadzony Parlament.

               Główną metodą badań przyjętą w tej pracy była analiza wyroków polskich sądów ze względu na niewielki zasób tekstów doktryny w tym temacie.

               Po przeanalizowaniu źródeł autor artykułu wskazał tezy, dotyczące ważności aktów prawnych i stwierdził, że akty wydane przez Parlament w okresie od ukonstytuowania do wydania postanowienia Sądu Najwyższego są ważne, oraz drugą tezę dotyczą zrównania terminów na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu oraz terminu na wydanie postanowienia przez Sąd Najwyższy.

               Aktualność tematu podkreśla fakt, iż obecny rok jest rokiem wyborczym oraz brak ustawowych i doktrynalnych uregulowań tej kwestii.

Pobrania

Opublikowane

2024-03-28

Jak cytować

Drozd, J. (2024). Ważność aktów prawnych wydanych przez Parlament w przypadku stwierdzenia nieważności wyborów. Acta Iuridica Resoviensia, 44(126), 28–38. https://doi.org/10.15584/actaires.2024.1.2

Numer

Dział

Artykuły