O czasopiśmie
Zeszyty Naukowe Południowo-Wschodniego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej z siedzibą w Rzeszowie i Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego Oddział w Rzeszowie (Zesz. Nauk. PTIE i PTG Oddz. w Rzeszowie) ukazywały się jako rocznik w latach 1997-2014. Powstawały dzięki działalności badawczej członków obu Towarzystw, a także dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Od długiego czasu promowały zrównoważony rozwój prezentując badania o nachyleniu środowiskowym, interpretując ich znaczenie dla edukacji społeczeństwa w powiązaniu z pozostałymi płaszczyznami tego modelu, zapisanego jako obowiązujący kierunek rozwoju w Konstytucji Rzeczypospolitej z roku 1997.
W roku 2015 zmieniliśmy nazwę Czasopisma na POLISH JOURNAL for Sustainable Development (Pol. J. Sust. Dev.), pozostając przy szeroko pojętym, przyrodniczym ukierunkowaniu publikacji. Publikujemy po polsku i po angielsku.
Każdy artykuł jest dostępny on-line, recenzowany przez dwóch recenzentów i edytowany przez redaktora statystycznego i językowego. Artykuły mają tytuły, streszczenia i słowa kluczowe w językach polskim i angielskim. Rada Naukowa czasopisma ma charakter międzynarodowy.
Do roku 2020 czasopismo było przygotowywane w wersji drukowanej i internetowej. Obecnie czasopismo ukazuje się nadal regularnie w wersji internetowej a wybrane tomy ukazują się także w wersji drukowanej. W wersji drukowanej ukazały się ostatnio tom 24 (1) i tom 24(2) za rok 2020 oraz tom 28(1) za rok 2024.
Zapraszamy zainteresowanych do publikowania w naszym Czasopiśmie prac zarówno w języku polskim jak i angielskim, prezentując poniższe kierunki zainteresowania:
1. Badania nad stanem zasobów środowiska, ich ochroną i rekultywacją,
2. Kształtowanie środowiska w myśl zrównoważonego rozwoju,
3. Badania nad innowacyjnymi technikami i technologiami stosowanymi w ochronie środowiska i promującymi zrównoważony rozwój,
4. Edukacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem troski o różnorodność biologiczną.
ISSN 2450-3746 / e- ISSN 2451-2672