Partnerstwa jako instrument partycypacji publicznej? Przykład lokalnych grup działania

Autor

  • Anna Kołomycew Uniwersytet Rzeszowski

DOI:

https://doi.org/10.15584/johass.2018.3.5

Słowa kluczowe:

participatory governance, partycypacja publiczna, podejście LEADER, lokalne grupy działania

Abstrakt

W artykule została przedstawiona specyfika partnerstw międzysektorowych w formule lokalnych grup działania tworzonych w Polsce w ramach podejścia LEADER od 2004 r. Początkowo mało rozpoznawalne i słabo zakorzenione w polskich realiach, z czasem stały się nie tylko instrumentem rozwoju obszarów wiejskich, ale też mechanizmem wspierania rozwoju terytorialnego w ogóle. W tekście autorka analizuje potencjał partnerstw jako narzędzia aktywizacji społeczności lokalnej i partycypacji publicznej.
Ramy teoretyczne analizy wyznacza koncepcja participatory governance, której jednym z kluczowych elementów są partnerstwa. Bazując na wynikach własnych badań empirycznych oraz literaturze przedmiotu, autorka weryfikuje następującą tezę: partnerstwa międzysektorowe w formule LGD nie do końca są narzędziem partycypacji publicznej rozumianej jako angażowanie się członków społeczności lokalnych w sprawy publiczne. Ich zadaniowy charakter, zinstytucjonalizowanie, uzależnienie – pomimo formalnych zabezpieczeń – od władz samorządowych oraz zewnętrznych środków finansowych powodują, że partnerstwa – choć teoretycznie przygotowane do odgrywania aktywnej roli w rozwoju lokalnym – faktycznie postrzegane są przede wszystkim jako podmiot dystrybuujący środki finansowe.

Pobrania

Opublikowane

2018-09-01

Jak cytować

Kołomycew, A. (2018). Partnerstwa jako instrument partycypacji publicznej? Przykład lokalnych grup działania . UR Journal of Humanities and Social Sciences, 8(3), 78–105. https://doi.org/10.15584/johass.2018.3.5

Numer

Dział

Artykuły