Kultura zdrowotna w profilaktyce otyłości jako sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci w wieku szkolnym w Polsce
DOI:
https://doi.org/10.15584/kpe.2022.11.7Słowa kluczowe:
sport, otyłość, dzieci, szkoła, kultura zdrowotna, czas wolnyAbstrakt
Zapewne większość z nas oglądała w przeszłości amerykańskie filmy, które wiele razy wywarły na nas wrażenie. W pewien sposób zachęcały one do naśladowania stylu życia naszych ulubionych bohaterów, ponieważ niektórzy uważali, że to jest coś dobrego, ale czy takie naprawdę jest? Nawiązując do powyższego, z czasem wprowadziliśmy do naszego życia zarówno te dobre aspekty życia, jak i te złe. Mowa tutaj o nawykach żywieniowych oraz braku codziennej aktywności fizycznej, które prowadzą do niebezpieczeństwa, jakim jest nadwaga. W niniejszym artykule autor chce zająć się problemem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie, problemem, który w XXI wieku stał się udręką nawet wśród najmłodszych w naszym kraju. Zbadane zostaną przyczyny na podstawie różnych źródeł oraz ukazane sposoby walki z otyłością wśród dzieci w wieku szkolnym.
Downloads
Bibliografia
Korpak F., Aktywność fizyczna uczniów jako element zachowań zdrowotnych, Lublin 2017.
Kowalski M., Kultura zdrowotna – wymiary edukacyjne (w kierunku odpowiedzialności za zdrowie), „PRACE NAUKOWE Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”, Częstochowa 2009, z. VIII. Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego, red. W. Drygas, M. Gajewska, T. Zdrojewski, Warszawa 2021.
Omyła-Rudzka M., Komunikat z badań. Edukacja zdalna – doświadczenia i oceny, Warszawa 2021.
Plewa M., Markiewicz A., Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, t. 1, nr 1.
Suchodolska P., Orkusz A., Otyłość – przyczyny, rodzaje, leczenie, skutki, Wrocław 2018.
Waśkiewicz A., Słońska Z., Drygas W., Czy zachowania zdrowotne polskich nastolatków mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi i otyłości?, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2009, t. 60, nr 4.
Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej, red. A. Oblacińska, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2013.
Aktywna Szkoła RUN&WALK w PSP 8 w Radomsku, czyli wirtualne zawody sportowe, https://radomsko.naszemiasto.pl/aktywna-szkola-runwalk-w-psp-8-w-radomsku-czyli-wirtualne/ar/c5-7746627.
Dyscypliny sportu i rodzaje aktywności zwalczające otyłość u dzieci, https://jestesmama.pl/nastolatki/zabawa/sport-i-zajecia/3-dyscypliny-sportu-i-rodzaje-aktywnosci-zwalczajace-otylosc-u-dzieci/.
Gmachowska K., Otyłość u dzieci – przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać otyłości u dzieci?, https://www.doz.pl/czytelnia/a15205-Otylosc_u_dzieci__przyczyny_i_leczenie._Jak_zapobiegac_otylosci_u_dziecka.
Gorczyca A., Nauka zdalna pogłębia problem otyłości wśród dzieci, https://www.gazetaprawna.pl/podcasty/z-pierwszej-strony/podcast/8133419,nauka-zdalna-poglebia-problem-otylosci-wsrod-dzieci.html.
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zapobieganie-nadwadze-i-otylosci-u-dzieci-co-mozemy-zrobic/
Kedroń K., Wpływ wysiłku fizycznego na sposób przeżywania emocji gniewu u młodzieży gimnazjalnej, http://logopedia.pl/publikacjefachowe/wplyw-wysilku-fizycznego-na-sposob-przezywania-emocji-gniewu-u-mlodziezy-gimnazjalnej/.
Wnęk D., Zalecenia żywieniowe u dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/138729,zalecenia-zywieniowe-dla-dzieci-i-mlodziezy-z-nadwaga-i-otyloscia.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.