Aspekty trudności i niepowodzeń dzieci w uczeniu się matematyki

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.4

Słowa kluczowe:

błędy nauczycieli, czynniki niepowodzeń, fazy niepowodzeń, nauczyciel matematyki, niepowodzenia szkolne, przyczyny niepowodzeń, trudności szkolne, matematyka, uczenie się matematyki

Abstrakt

W artykule dokonano krótkiego przeglądu literatury pedagogicznej i psychologicznej traktującej o trudnościach i niepowodzeniach dzieci w uczeniu się a w szczególności uczeniu się matematyki. Zwrócono uwagę na istotę trudności i niepowodzeń szkolnych (rozgraniczając te zjawiska) oraz fazy ich powstawania. Przedstawiono różne przyczyny trudności oraz niepowodzeń szkolnych. Wskazano na ich przejawy oraz czynniki, z którymi są związane czyli: społeczno-ekonomiczne, biopsychiczne i pedagogiczne. Przybliżono źródła i mechanizmy powstawania niepowodzeń w uczeniu się matematyki oraz konsekwencje występujących trudności i niepowodzeń. Zaprezentowano sugestie studentów edukacji wczesnoszkolnej (przyszłych nauczycieli edukacji matematycznej) Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW w Warszawie dotyczące przedmiotu: trudności dzieci w uczeniu się matematyki, powodów niechęci do uczenia się matematyki, błędów popełnianych przez nauczycieli w swojej pracy. Istotną rolę w edukacji matematycznej a szczególnie wczesnoszkolnej odgrywa nauczyciel i to od niego w dużej mierze zależy czy dzieci pokonają trudności a tym samym zmniejszy się zakres niepowodzeń szkolnych oraz fobia matematyczna. Nauczyciel powinien być przewodnikiem po oceanie wiedzy, powinien pomagać uczniom w odkrywaniu i zgłębianiu wiedzy, a także rozwijać ich umiejętności krytycznego myślenia i samodzielnego uczenia się.

Bibliografia

Bandura L., Trudności w procesie uczenia się, Warszawa 1970.

Gruszczyk-Kolczyńska E., Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki. Przyczyny, diagnoza, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, Warszawa 1997.

Kandzia J., Forum: Trudności i niepowodzenia dzieci w uczeniu się matematyki, www.https://e.uksw.edu.pl/mod/forum/view.php?id=488114, www.https://e.uksw.edu.pl/course/view.php?id=41441.

Konopnicki J., Powodzenia i niepowodzenia szkolne, Warszawa 1996.

Krygowska Z., Zarys dydaktyki matematyki, Warszawa 1997.

Kupisiewicz C., Podstawy dydaktyki ogólnej, Warszawa 1973.

Kupisiewicz C., Wybrane problemy teorii i praktyki pedagogicznej na progu XXI wieku, Warszawa 2000.

Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 2001.

Przetacznikowa M., Włodarski Z., Psychologia wychowawcza, Warszawa 1994.

Semadeni Z., Trudności i niepowodzenia w uczeniu się matematyki [w:] Nauczanie matematyki w klasach początkowych. Podręcznik dla nauczyciela, red. Z. Semadeni, t. 1, wyd. II rozszerz., Warszawa 1991.

Tyszkowa M., Zachowanie się dzieci szkolnych w sytuacjach trudnych, Warszawa 1986.

Włodarski Z., Psychologia uczenia się, t. 2, Warszawa 1998.

Pobrania

Opublikowane

2024-10-13

Jak cytować

Kandzia, J. (2024). Aspekty trudności i niepowodzeń dzieci w uczeniu się matematyki. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 54–62. https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.4

Numer

Dział

EDUKACJA FORMALNA: WYZWANIA, POLITYKA I PRAKTYKI SZKOLNE