Motywacyjne i emocjonalne determinanty efektywnej nauki czytania we wczesnym dzieciństwie

Autor

  • Wanda Grelowska Collegium Witelona. Uczelnia Państwowa w Legnicy
  • Małgorzata Buchla Collegium Witelona. Uczelnia Państwowa w Legnicy

DOI:

https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.8

Słowa kluczowe:

motywacje, emocje, alternatywne metody nauki czytania, wczesne czytanie

Abstrakt

Indywidualizacja w procesie dydaktyczno-wychowawczym skłania do podejmowania działań spersonalizowanych. Jednym z węzłowych poczynań edukacyjnych jest nauka czytania. To ponadprogramowe przedsięwzięcie podjęli nauczycieli przedszkoli województwa dolnośląskiego.

Eksperymentalne badania prowadzone w kilkunastu placówkach miały na celu nie tylko ocenę efektywności alternatywnych metod nauki czytania, ale głównie wydobycie czynników motywujących dziecko do nauki oraz określenie znaczenia stanów emocjonalnych, które towarzyszą temu procesowi. Podjęty problem badawczy wyrażono pytaniem o jakość psychologicznych uwarunkowań w nauce czytania. Wyodrębniono motywację jako siłę napędową do nauki oraz emocje, które stanowią odzwierciedlenie stosunku do rzeczywistości. W założeniach hipotetycznych wskazano na istotny wpływ wymienionych czynników na poziom efektywności w nauce czytania. Do realizacji celu badawczego przydatna okazała się metoda obserwacji. Instrumentarium badawcze uzupełniono ankietą skierowaną do rodziców. 

Analiza wyników badań pokazuje, że motywacja rodziców i dzieci zwiększa się proporcjonalnie do poziomu efektywności w nauce i sięga 80%. Towarzyszą temu pozytywne emocje, które wyrażają zarówno dzieci, jak też ich rodzice. Czytanie w przedszkolu motywuje do podjęcia kontynuacji w domu, na co wskazuje 78% respondentów. Rodzice domagają się nawet udostępnienia materiałów edukacyjnych, by móc uczyć swoje dziecko w domu. Wskazują też na możliwość zacieśniania więzi emocjonalnej z dzieckiem w czasie wspólnego obcowania z tekstem. Z kolei brak postępów we wczesnym czytaniu przekłada się na zniechęcenie i występowanie emocji o znaku ujemnym. 

Warto zatem podejmować działania motywujące do wysiłku. Postuluje się, by uatrakcyjnić przebieg zadań, którym towarzyszy wysiłek i żmudne, wielokrotne powtórzenia. Uruchomienie wewnętrznych mechanizmów motywacyjnych może następować poprzez stworzenie m.in. przyjaznej atmosfery. Sugeruje się też dobór humorystycznych tekstów do czytania, by wywołać klimat radości. Kulminacją podejmowanych przedsięwzięć powinien być motyw działaniowy, który wyraża się w czytaniu z inicjatywy dziecka. 

Reasumując, można stwierdzić, że motywowanie dziecka do nauki w atmosferze przyjaźni i radości sprzyja efektywności we wczesnej nauce czytania. 

Bibliografia

Baley S., Psychologia wychowawcza w zarysie, Warszawa 1958.

Brophy J., Motywowanie uczniów do nauki, Warszawa 2007.

Ekman P., Emocje ujawnione, Gliwice 2021.

Przetacznikowa M., Rozwój uczuciowy i społeczny [w:] Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, red. M. Żebrowska, Warszawa 1977.

Thorndike E.L., The Law of Effect, „The American Journal of Psychology” 1927, vol. 39, no. 1/4.

Pobrania

Opublikowane

2024-10-13

Jak cytować

Grelowska, W., & Buchla, M. (2024). Motywacyjne i emocjonalne determinanty efektywnej nauki czytania we wczesnym dzieciństwie. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 103–115. https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.8

Numer

Dział

EDUKACJA ALTERNATYWNA I INNOWACJE: NOWE PODEJŚCIA I CYFROWA TRANSFORMACJA