Etyka polityczna w perspektywie odpowiedzialności globalnej

Autor

  • Martina Cichá

Słowa kluczowe:

polityka, etyka polityczna, globalizacja, zasady etyczne, obowiązki polityków

Abstrakt

Tekst ten dotyczy etyki w pracy polityków w odniesieniu do podstawowych zasad struktury społeczeństwa w państwach rozwinętych działających w oparciu o zasady welfare state. Traktuje również o znaczeniu norm społecznych oraz ich związku z postępowaniem polityków przy promowaniu interesów publicznych i indywidualnych. Główną ideą jest nacisk na zasadę solidarności, zasadę dobra ogólnego oraz zasadę subsidiarity w pracy polityka, w odniesieniu do tzw. etyki społecznej oraz indywidualnej, również w kontekście problemów związanych z globalizacją i współczesną polityką. Przedstawione zostaną podstawowe wymogi etyczne, których przestrzegania należy od polityków wymagać w związku z odpowiedzialnością, jaką mają wobec obywateli.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Anzenbacher A., Úvod do filozofie, Praha 1990.

Gładkowski K., Idealizacja, ideologizacja, indoktrynacja: Mit „ludu” w naukach o polityce, w etnologii oraz masowych ruchach XIX i XX wieku [w:] Antropologia i polityka. Szkice z badań nad kulturowymi wymiarami władzy, red. W. Dohnal, A. Posern-Zieliński, Warszawa 2011.

Goldmann R., Cichá M., Etika zdravotní a sociální práce, Olomouc 2004.

Radziewicz-Winnicki A., Pedagogika społeczna, Warszawa 2008.

Sokol J., Malé filosofie člověka, Praha 1998.

Sokol J., Pinc Z., Antropologie a etika, Praha 2003.

Sutor B., Politická etika, Praha 1996.

Pobrania

Opublikowane

2014-12-30

Jak cytować

Cichá, M. (2014). Etyka polityczna w perspektywie odpowiedzialności globalnej. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 2, 284–293. Pobrano z https://journals.ur.edu.pl/kpe/article/view/11018

Numer

Dział

Uniwersytety i szkoły wyższe w perspektywie wyzwań cywilizacyjnych