Wypalenie zawodowe jako istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa społecznego

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/polispol.2023.3.15

Słowa kluczowe:

zarządzanie, wypalenie zawodowe, bezpieczeństwo społeczne

Abstrakt

Zagrożenia psychospołeczne są coraz częstszym problemem dzisiejszych czasów. Stres zawodowy, oznaki pracoholizmu, czy też obciążenie jakościowe i ilościowe zaobserwować można w każdej organizacji. Występowanie i intensywność zagrożeń psychospołecznych mogą wpływać na ogólny stan zdrowia pracowników oraz ich bezpieczeństwo w miejscu pracy. To w oczywisty sposób będzie mieć przełożenie na cały „organizm”, jakim jest dana organizacja. Oddziaływanie tych zjawisk powodować może wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe, co zdecydowanie nie jest oznaką bezpiecznych warunków pracy. Problem wypalenia zawodowego, niestety, przez długi czas pozostawał w cieniu innych problemów targających organizacje. Celem artykułu jest udowodnienie i potwierdzenie, że wypalenie zawodowe jest istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa społecznego. Artykuł w sposób syntetyczny omawia badany obszar, co jest istotne z punktu widzenia całego spektrum zagrożeń społecznych i pozwala na rozwinięcie badań w przyszłości.

Biogram autora

Grzegorz Pietrek - Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach

Doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie. Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach. Pracownik - badawczo dydaktyczny, profesor uczelni. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Biegły z listy Sądu Okręgowego w Gdańsku z zakresu zarządzania bezpieczeństwem. Nadkomisarz policji w stanie spoczynku. Autor 10. monografii autorskich oraz ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych. Promotor i recenzent prac licencjackich i magisterskich. Promotor w przewodzie doktorskim. Wielokrotny członek komisji doktorskich i recenzent rozpraw doktorskich.

Pobrania

Opublikowane

2023-09-30

Jak cytować

Pietrek, G. (2023). Wypalenie zawodowe jako istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa społecznego. Polityka I Społeczeństwo, 21(3), 220–231. https://doi.org/10.15584/polispol.2023.3.15

Numer

Dział

Artykuły