Alternatywne metody pracy z tekstem i lekturą w ramach edukacji polonistycznej oraz lekcji języka polskiego

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.9

Słowa kluczowe:

metody nauczania, język polski,, edukacja polonistyczna, bajkoterapia, lektury, podstawa programowa, dyskusja

Abstrakt

Dotychczasowy sposób omawiania lektur na lekcjach języka polskiego i edukacji polonistycznej zamiast wzbudzać ciekawość i zachęcać do czytania, prowadzi do odrzucenia książek. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: od marginalizowania problematyki utworu i psychologizmu postaci, z którymi młodzi czytelnicy mogą się utożsamić, poprzez przeładowanie listy lektur i tak pełnej nieatrakcyjnych dla dzieci i młodzieży pozycji, na nudnych i sztampowych lekcjach kończąc. Wykorzystanie takich metod pracy lub jej elementów jak bajkoterapia może pomóc młodym czytelnikom nie tylko lepiej odczytać przesłania dzieła, ale również zrozumieć motywację działań bohaterów, a tym samy sprawić, że czytelnik i postacie z lektur staną się sobie bliżsi. Skupienie się na problematyce i psychologizmie postaci dzięki alternatywnym metodom nauczania wydaje się właściwym sposobem na zachęcenie uczniów do czytania książek omawianych w szkole.

Bibliografia

Iwanowicz M., Uczniowska awersja do lektur szkolnych jako problem dydaktyczny i wychowawczy, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” 2006, nr 8.

Molicka M., Biblioterapia i bajkoterapia. Rola literatury w procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie, Poznań 2011.

Podstawa programowa dla klas I–III szkoły podstawowej, https://podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-I-III (dostęp: 29.11.2023).

Podstawa programowa z języka polskiego dla klas IV–VIII szkoły podstawowej, https://podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Jezyk-polski (dostęp: 29.11.2023).

Raport na temat czytania książek przez dzieci i młodzież, https://www.scholastic.com/content/corp-home/kids-and-family-reading-report.html (dostęp: 29.11.2023).

Zasacka Z., Czytelnictwo dzieci i młodzieży, Warszawa 2014.

Znowelizowana lista lektur w podstawie programowej języka polskiego z komentarzem. Szkoła podstawowa, Warszawa 2021.

Collins S., trylogia: Igrzyska Śmierci, Poznań.

Głowińska A., seria książek Kicia Kocia, Poznań.

Kosmowska B., Dziubak E., Dziewczyna z parku, Warszawa 2012.

Prus B., Lalka, Kraków 2009.

Rowling J.K., septalogia: Harry Potter, Poznań.

Pobrania

Opublikowane

2024-10-13

Jak cytować

Mazur, R. (2024). Alternatywne metody pracy z tekstem i lekturą w ramach edukacji polonistycznej oraz lekcji języka polskiego. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 116–123. https://doi.org/10.15584/kpe.spec.crae.2024.9

Numer

Dział

EDUKACJA ALTERNATYWNA I INNOWACJE: NOWE PODEJŚCIA I CYFROWA TRANSFORMACJA