Zespół

Redaktor naczelny

Dr hab. Grażyna Ryba, prof. UR, Uniwersytet Rzeszowski

email: grazyna.ryba@gmail.com, gryba@ur.edu.pl

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-6920-4613

BIOGRAM:

Ukończyła studia historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studia licencjacko-doktoranckie organizowane przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. Dysertację doktorską przygotowała pod kierunkiem o. prof. dra hab. Józefa Benignusa Wanata. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce w Instytucie Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jest zatrudniona w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora UR.

Zainicjowała utworzenie, zorganizowała i kieruje pracami Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Założyła i redaguje rocznik Sacrum et Decorum. Materiały i studia z historii sztuki sakralnej.

W trakcie pracy dydaktycznej wypromowała około 120 prac magisterskich i licencjackich. Zorganizowała 13 ogólnopolskich konferencji naukowych. Uzyskała nagrodę II stopnia przyznaną przez Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego za wybitne i twórcze osiągnięcia organizacyjne oraz Medal Edukacji Narodowej na wniosek Komitetu Głównego Olimpiady Artystycznej za osiągnięcia w pracy z olimpijczykami. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych ze sztuką współczesną, przede wszystkim sakralną i religijną. Jest autorką licznych publikacji poświęconych tej tematyce.

Grażyna Ryba – biogram

Sekretarze Redakcji


mgr Agnieszka Iwaszek, (Uniwersytet Rzeszowski) – od 2023 roku

email: sacrumetdecorum@ur.edu.pl

ORCID: https://orcid.org/0009-0009-7124-2238

BIOGRAM:
Absolwentka jednolitych studiów magisterskich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor językowy z dyplomem ukończenia studiów w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie redakcji językowej tekstu. Podyplomowo ukończyła również historię sztuki w Instytucie Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Współpracę z redakcją „Sacrum et Decorum. Materiały i studia z historii sztuki sakralnej” podjęła w 2019 roku. Od 2023 roku jest jej sekretarzem. Odpowiada za nawiązanie i utrzymanie współpracy międzynarodowej z członkami Rady Programowej czasopisma, recenzentami i autorami artykułów. Zajmuje się redakcją językową wersji polskiej oraz koordynuje pracę redakcji. Opracowała i redaguje stronę internetową periodyku oraz prowadzi jego profil w mediach społecznościowych.

 

dr Tomasz Szybisty, (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) - sekretarz w latach 2008-2022

email: tomasz.szybisty@up.krakow.pl

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-6047-5716

BIOGRAM:

Ukończył historię sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 roku obronił pracę doktorską na temat "Dziewiętnastowieczne witraże kościołów i kaplic Krakowa". Pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii i kultury Krajów Niemieckiego Obszaru Językowego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Należy do następujących stowarzyszeń: Stowarzyszenie Germanistów Polskich, Corpus Vitrearum Medii Aevi, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Stowarzyszenie Miłośników Witraży „Ars Vitrea Polona”. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych.

Zainteresowania naukowe:
sztuka i literatura wieku XIX, malarstwo witrażowe

 

Redakcja językowa:

mgr Agnieszka Iwaszek - Uniwersytet Rzeszowski

mgr Elżbieta Kot - Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego

mgr Ian Upchurch - Uniwersytet Rzeszowski

Tłumaczenie:

Dr hab. Agnieszka Gicala (Pedagogical University in Krakow)
Dr hab. Monika Mazurek (Pedagogical University in Krakow)

Redakcja strony internetowej:

mgr Agnieszka Iwaszek - Uniwersytet Rzeszowski

Opracowanie graficzne:

Piotr Bigaj, Krzysztof Marciniak, Aleksander Rusin, Piotr Wisłocki

Adres Redakcji:

"Sacrum et Decorum"

Uniwersytet Rzeszowski

35-315 Rzeszów, al. mjr. W. Kopisto 2a, pok. 210

Polska

tel.: +48 17 872 12 58, +48 661 928 362

e-mail: sacrumetdecorum@ur.edu.pl