Nawiązania do polskiego kryzysu demokracji w izraelskich mediach (wokół pytań o wspólne doświadczenia i wzajemne wyobrażenia)

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/polispol.2024.2.20

Słowa kluczowe:

dyskurs publiczny, media izraelskie, kryzys demokracji, społeczne reprezentacje, grupy defaworyzowane

Abstrakt

W niniejszym artykule analizujemy przykłady odniesień do polskiego kryzysu demokracji, które pojawiają się w kontekście kryzysu demokracji w Izraelu w aktualnej izraelskiej debacie publicznej – w mediach publicystycznych i informacyjnych o profilu liberalnym, lewicowym, centrolewicowym, krytycznie nastawionym wobec planowanej przez koalicyjny rząd Benjamina Netanjahu reformy sądownictwa. Pierwsza część publikacji to analiza artykułów, w których Polska występuje przede wszystkim jako negatywny punkt odniesienia. W drugiej części wykazujemy ważną obecność polskich przedstawicieli świata nauki i publicystyki w izraelskiej debacie publicznej. W ostatnim podrozdziale przyglądamy się grupom protestującym w Polsce i Izraelu, zapytując o charakter niebezpośredniej więzi społecznej – dotyczącej różnych grup narodowych (Polaków i Izraelczyków), ale opartej o te same, demokratyczne wartości.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-30

Jak cytować

Wielewska-Baka, M., & Besta, T. (2024). Nawiązania do polskiego kryzysu demokracji w izraelskich mediach (wokół pytań o wspólne doświadczenia i wzajemne wyobrażenia). Polityka I Społeczeństwo, 22(2), 283–298. https://doi.org/10.15584/polispol.2024.2.20

Numer

Dział

Artykuły