Zasady recenzowania
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w czasopiśmie „Tematy i Konteksty” stosuje się następujące zasady recenzowania publikacji naukowych:
- Rada Redakcyjna „Tematów i Kontekstów” dokonuje wstępnej kwalifikacji nadesłanych materiałów. W kwestiach wątpliwych Rada Redakcyjna zasięga opinii wybranego członka Rady Naukowej, specjalizującego się w danej dziedzinie literaturoznawstwa.
- Materiały zakwalifikowane do publikacji zostają następnie wysłane do recenzji zewnętrznej.
- Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki. Wyboru recenzentów dokonuje Rada Redakcyjna, z uwzględnieniem formuły tematycznej zgłoszonych materiałów.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Recenzent jest zobowiązany do złożenia deklaracji o niewystępowaniu konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
a) bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
b) relacje podległości zawodowej,
c) bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
- Recenzja ma charakter opisowy, musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzencki są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma.
- Raz w roku Rada Redakcyjna podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących (w wersji papierowej czasopisma oraz na stronie internetowej).
- Po ukazaniu się każdego numeru pisma Rada Redakcyjna zwraca się do wszystkich członków Rady Naukowej z prośbą o opinię (ewaluacja pisma).