Zasady etyczne
Zasady etyczne obowiązujące przy publikacji prac naukowych
W trosce o przestrzeganie dobrych praktyk w badaniach naukowych zespół redakcyjny „Tematów i Kontekstów” przyjął następujące zasady etyczne obowiązujące przy publikacji prac badawczych w czasopiśmie. Zasady te zostały opracowane zgodnie z wytycznymi organizacji COPE (Committee on Publication Ethics: http://publicationethics.org/) oraz zgodnie z treścią Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego (http://info.ath.bielsko.pl/files/informator/Kodeks_etyki_pracownika_naukowego.pdf).
Obowiązki autorów
- W czasopiśmie „Tematy i Konteksty” publikowane są tylko artykuły oryginalne, które nie zostały wcześniej ogłoszone w innym czasopiśmie lub monografii naukowej.
- Autorzy powinni prezentować wyniki swoich badań w sposób rzetelny, przejrzysty oraz dokładny, tak by możliwa była ich weryfikacja przez innych badaczy.
- Autorzy powinni poprawnie i rzetelnie cytować wyniki prac innych badaczy.
- W przypadku publikacji wieloautorskich kolejność podawania nazwisk powinna zostać zaakceptowana przez wszystkich współautorów pracy zgłoszonej do publikacji.
- Podawanie twierdzeń nieprawdziwych, fałszowanie wyników badań, manipulowanie danymi są uznawane za przejawy nierzetelności naukowej i działania nieetyczne.
- Zjawisko ghostwriting (zachodzi ono wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji bez ujawnienia swojego udziału jako jednego z autorów lub bez wymienienia roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji) i guest authorship (zachodzi wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest podawany jako autor lub współautor publikacji) są uznawane za przejawy nierzetelności naukowej i działania nieetyczne. Każdy autor musi wyrazić odrębną zgodę na ogłoszenie artykułu w czasopiśmie „Tematy i Konteksty”.
- Zjawisko plagiatu naukowego jest uznawane za przejaw nierzetelności naukowej i działanie nieetyczne.
Obowiązki zespołu redakcyjnego
- Przy podejmowaniu decyzji o publikacji zgłoszonych prac zespół redakcyjny „Tematów i Kontekstów” kieruje się ich naukowym charakterem, profilem tematycznym pisma oraz zasadami rzetelności naukowej.
- Wykryte przypadki nierzetelności naukowej i działań nieetycznych będą demaskowane przez redakcję, włącznie z powiadomieniem instytucji zatrudniających autorów, którzy dopuścili się nierzetelności.
- W przypadku podejrzenia o nierzetelność, a także w przypadku skierowanych do redakcji „Tematów i Kontekstów” uzasadnionych skarg dotyczących naruszenia wyżej wymienionych zasad etyki publikacji naukowych, zespół redakcyjny pisemnie informuje autora (autorów) o zarzutach i prosi o ustosunkowanie się do nich. W przypadku potwierdzenia nierzetelności naukowej (lub w razie braku odpowiedzi autora lub autorów pracy), zespół redakcyjny odstępuje od publikacji zgłoszonej pracy, a o sprawie informuje instytucję zatrudniającą autora (autorów). W przypadku gdy nierzetelność została jednoznacznie potwierdzona już po opublikowaniu pracy, opublikowany artykuł zostaje opatrzony stosownym komentarzem (w wersji elektronicznej dostępnej na stronie czasopisma), zaś o sprawie poinformowana zostaje instytucja zatrudniająca autora (autorów).
Obowiązki recenzentów
- Każdy artykuł zgłoszony do publikacji w czasopiśmie „Tematy i Konteksty” recenzowany jest przez dwóch niezależnych recenzentów. Recenzenci podpisują oświadczenie o braku konfliktu interesów w odniesieniu do autorów recenzowanych publikacji.
- Proces recenzowania publikacji naukowych w czasopiśmie „Tematy i Konteksty” został szczegółowo opisany na stronie czasopisma. W trakcie oceny pracy zgłoszonej do publikacji recenzent winien uwzględnić: oryginalność tematu, wartość poznawczą, poprawność merytoryczną, przejrzystość kompozycyjną oraz poprawność stylistyczną.
- Recenzenci nie powinni podejmować się oceny prac naukowych, jeśli wykraczają one poza ich kompetencje lub jeśli nie mogą ich wykonać w określonym przez redakcję terminie.
- Tekst zgłoszony do publikacji traktowany jest jako materiał poufny. Recenzenci powinni zachować swoje opinie w poufności aż do chwili ukazania się drukiem recenzowanych przez nich publikacji. Recenzentom nie wolno bez zgody autora (autorów) wykorzystywać koncepcji lub wyników badań zawartych w recenzowanej pracy naukowej.
- Recenzje powinny być skrupulatne, rzetelne i bezstronne, a oceny uzasadnione.
- Recenzent informuje zespół redakcyjny „Tematów i Kontekstów” o podejrzeniu popełnienia nierzetelności naukowej (w tym plagiatu) przez osobę zgłaszającą tekst do publikacji, wskazując stosowne fragmenty tekstu lub podając konkretne dowody.