Obecności. Prolegomena do tematu o zagranicznej recepcji literatury polskiej

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15584/tik.2024.1

Słowa kluczowe:

literatura polska, recepcja literacka, recepcja literatury polskiej w świecie

Abstrakt

Artykuł podejmuje problematykę obecności literatury polskiej w świecie. Wskazuje, że światowość literatury polskiej można rozumieć jako jej udział w światowym systemie literatury, jako obecność literatury światowej w literaturze polskiej oraz jako jej tworzenie poza granicami kraju. Zagadnienia te podejmują badania nad szeroko rozumianą recepcją, badania z zakresu komparatystyki i translatologii oraz historycznoliterackie. W artykule wskazuje się, iż w badaniach pomocne są rozważania teoretyczne m.in. nad procesem i aparatem literatury (R. Escarpit), dotyczące literatury jako polisystemu (I. Even-Zohar) i światowej republiki literatury (P. Casanova) oraz figurami literatury światowej.   

W drugiej części opisane są przykłady recepcji literatury polskiej w zagranicznych kulturach i polisystemach literackich reprezentatywne dla recepcji hegemona i obecności w systemach peryferyjnych, jak również formy obecności dzieł i pisarzy polskich w świecie (poezja współczesna, twórczość O. Tokarczuk).

 

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

2024-12-04

Jak cytować

Cudak, R. (2024). Obecności. Prolegomena do tematu o zagranicznej recepcji literatury polskiej. Tematy I Konteksty, 19(14). https://doi.org/10.15584/tik.2024.1

Numer

Dział

Literatura polska w kontekście międzynarodowym

Kategorie