O czym śni Filipowicz? – próba analizy opowiadania Kornela Filipowicza Gdy przychodzą we śnie w perspektywie szeroko rozumianej filozofii egzystencjalnej
DOI:
https://doi.org/10.15584/tik.2021.30Słowa kluczowe:
Kornel Filipowicz, Gdy przychodzą we śnie, egzystencjalizmAbstrakt
Celem artykułu jest interpretacja opowiadania Gdy przychodzą we śnie autorstwa Kornela Filipowicza przy użyciu kategorii wprowadzonej do literaturoznawstwa przez Michała Januszkiewicza - tzw. egzystencjalistycznego punktu widzenia. Jest to zabieg mający na celu odkrycie sensu tekstu wyjątkowego, bo nie mieszczącego się w typowej tematyce twórczości Filipowicza, piewcy polskiej prowincji, barda codzienności. Utwór powstał w roku 1979, opublikowany zaś został w zbiorze Koncert f-moll i inne opowiadania, wydanym w roku 1982. Opowiadanie to wywierając na dzisiejszym czytelniku ogromne wrażenie z powodu wyjątkowej aktualności tematu, jakim jest zjawisko masowej imigracji z krajów afrykańskich do Europy, wywołuje chęć przypisania autorowi zdolności profetycznych. Jest to źródło wielu nieporozumień, co w konsekwencji prowadzi do stwierdzenia przez badaczy tej prozy braku łatwych możliwości dotarcia do istotnych jej znaczeń. Stąd ciekawą propozycją staje się jej ogląd z perspektywy szeroko rozumianej filozofii egzystencjalnej, w szczególności myśli Heideggera, Sartre'a, Jaspersa, Camusa, myślicieli, których nie sposób pominąć przy omawianiu literatury współczesnej. Z takiej perspektywy to wyjątkowe opowiadanie nabiera nowych treści. Prowadzi, jeśli nie do pełnego zrozumienie jego sensu, to przynajmniej do odkrycia zakrytych dotąd znaczeń.
Downloads
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Tematy i Konteksty
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.