Badanie interpretacyjne w procesie dydaktycznym: krytyczna analiza dyskursu

Autor

  • Pablo Lafarga Ostariz University of Zaragoza
  • Rebeca Soler Costa University of Zaragoza

DOI:

https://doi.org/10.15584/kpe.2019.7.10

Słowa kluczowe:

proces nauczania, krytyczna analiza dyskursu, projektowanie sylabusa, język, klasy szkolnej, interakcje dydaktyczne, organizacja szkoły.

Abstrakt

Interakcje dydaktyczne podejmowane w każdym procesie nauczania-uczenia się wymagają od ucznia wewnętrznego rozumienia i umiejętności dekodowania. Gdy nauczyciel rozpoczyna proces nauczania, tworzy swego rodzaju kanał, kod, system, który sprawia, że komunikacja jest możliwa. Język używany w procesie dydaktycznym należy analizować, ponieważ wpływa on na ten proces, wzmacnia osiąganą jakość i efektywność. Język oraz różnorodność mowy używanej w edukacji są zagadnieniami, które wzbudzają duże zainteresowanie, a prace nad ich poznaniem trwają od połowy XX w. W pracy zaprezentowano obecne ramy teoretyczne i istotne odkrycia badaczy, aby następnie przeprowadzić analizę języka w interakcjach dydaktycznych. Większą uwagę skupiono na ogólnym użyciu języka niż na analizie różnych poziomów językowych. Autorzy pokazali, w jaki sposób używany jest język podczas nauczania, jaka jest jego rola i jak realizować komunikację w procesie dydaktycznym.

Opublikowane

2019-12-15

Jak cytować

Lafarga Ostariz, P., & Soler Costa, R. (2019). Badanie interpretacyjne w procesie dydaktycznym: krytyczna analiza dyskursu. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 7, 151–159. https://doi.org/10.15584/kpe.2019.7.10

Numer

Dział

Psychologia wobec współczesnych problemów edukacyjnych i wychowawczych

Inne teksty tego samego autora