Problematyka kolejnych numerów
Tematy i Konteksty 2025 – Poezja nowa i najnowsza – zgłoszenia do 28 lutego 2025 r.
Tematy i Konteksty 2026 – Sonet – zgłoszenia od 1 marca 2025 r. do 28 lutego 2026 r.
„Tematy i Konteksty” to czasopismo naukowe z zakresu nauk humanistycznych (dyscypliny: literaturoznawstwo i polonistyka), wydawane przez Uniwersytet Rzeszowski. Czasopismo ukazuje się w wersji papierowej oraz on-line.
ISSN: 2299-8365, ISSN online (eISSN): 2719-8561
Zgłaszanie artykułów odbywa się za pośrednictwem strony Open Journal System (OJS) czasopisma: https://journals.ur.edu.pl/tematyikonteksty
Publikujemy artykuły z wszystkich dziedzin literaturoznawstwa. Każdy numer poświęcony jest konkretnemu problemowi; publikujemy również artykuły i recenzje niezwiązane z wiodącą tematyką numeru. Procedowanie manuskryptów jest bezpłatne. Przewidywany czas procedowania manuskryptów: 12 miesięcy. Artykuły publikowane są na licencji CC-BY NC ND.
Zapraszamy do współpracy!
Ostatnia aktualizacja: 5.03.2025 r.
Tematy i Konteksty 2025 – Poezja nowa i najnowsza – zgłoszenia do 28 lutego 2025 r.
Tematy i Konteksty 2026 – Sonet – zgłoszenia od 1 marca 2025 r. do 28 lutego 2026 r.
Ten numer „Tematów i Kontekstów” został poświęcony problematyce związków literatury polskiej XX i XXI wieku z innymi literaturami i szeroko rozumianym kontekstem międzynarodowym. Literatura polska wiąże się przede wszystkim z naszą historią, tradycją i kulturą literacką, odpowiada na wyzwania rzeczywistości, ale jest także ważnym ogniwem literatury europejskiej, czy szerzej, światowej, czerpie z jej dziedzictwa i tradycji literackiej. Równocześnie sama bywa źródłem inspiracji dla literatur obcojęzycznych, zwłaszcza europejskich. W tym znaczeniu jest jej integralną częścią składową. Szeroki, międzynarodowy kontekst pozwala na rzadziej podejmowany ogląd naszej literatury z różnych perspektyw badawczych, wyznaczanych takim właśnie współistnieniem i wzajemnymi relacjami. Dlatego w numerze tym zamieszczone zostały rozprawy i artykuły poruszające między innymi takie zagadnienia jak wpływ literatury światowej na literaturę polską (prądy, kierunki, dzieła autorów światowych), wpływ literatury polskiej na literaturę europejską/światową (dzieła autorów polskich), polskie dzieła na światowym rynku wydawniczym (tłumaczenia/, przekłady, wydania, recepcja za granicą, literatura polska a literatura żydowska i niemiecka, polska literatura emigracyjna/migracyjna (wpływ na literaturę kraju urodzenia i osiedlenia).
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych”.
Tematy i Konteksty
Uniwersytet Rzeszowski
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa
ul. Rejtana 16 C
35-959 Rzeszów
tematyikonteksty@ur.edu.pl